Specyfika działań z ciekłym amoniakiem


W ubraniach gazoszczelnych stosuje się trzy pary rękawic:
  1. rękawice bawełniane, które mają za zadanie ochronić dłonie przed niskimi i podwyższonymi temperaturami oraz poprawić ergonomię pracy,
  2. rękawice wewnętrzne zapewniające ochronę chemiczną oraz gazoszczelność ubrania,
  3. rękawice zewnętrzne, których zadaniem jest zapewnienie ochrony mechanicznej.

Większość producentów ubrań gazoszczelnych seryjnie montuje rękawice wewnętrzne wykonane z vitonu. Materiał ten posiada bardzo dobrą odporność chemiczną w kontakcie z kwasami, zasadami i substancjami organicznymi. Pomimo niewątpliwych zalet rękawice vitonowe w niskich temperaturach tracą elastyczność i utrudniają swobodę ruchów. Oprócz rękawic vitonowych stosuje się w ubraniach gazoszczelnych również rękawice wykonane z innych materiałów, np. z butylu lub mieszanki butylowo-vitonowej.
Dobór zastosowanych w ubraniach gazoszczelnych rękawic do odpowiednich substancji jest kwestią istotną, choć często niedocenianą. 

Substancją często spotykaną w przemyśle chemicznym i przetwórczym jest amoniak. Ze względów bezpieczeństwa w zdarzeniach z ciekłym amoniakiem szczególnie istotne jest aby rękawica wewnętrzna i zewnętrzna zachowała elastyczność w niskich temperaturach. Temperatura wrzenia ciekłego amoniaku przy ciśnieniu atmosferycznym wynosi ok. -33°C. Temperatura uwolnionego amoniaku ciekłego może być jeszcze niższa.

Zaprezentowane na filmie doświadczenie ma na celu pokazanie skutków kontaktu ciekłego amoniaku z rękawicami wykonanymi z różnych materiałów.

W celu wykonania testu na dłoń zakładana jest rękawica bawełniana, tak jak to ma miejsce w klasycznym ubraniu gazoszczelnym, a na nią rękawica butylowa. Na tak zmontowany zestaw polewany jest ciekły amoniak. Rękawica zachowuje elastyczność oraz pełną zdolność do wykonywania wszystkich ruchów. 

To samo doświadczenie zostało wykonane z rękawicą vitonową. Niestety rękawica wykonana z vitonu natychmiast twardnieje. Gdyby użyć siły i zgiął dłoń, materiał rękawicy pęknie. Co sprawi, że ubranie zostanie rozszczelnione i przestaje spełniać swoje funkcje ochronne.

Przebieg doświadczenia został powtórzony z rękawicami zewnętrznymi montowanymi zwyczajowo w ubraniach gazoszczelnych przez firmy obecne na naszym rynku. Jedna z rękawic zachowuje elastyczność, druga niestety natychmiast staje się twarda, uniemożliwiając wykonanie nawet minimalnego ruchu.

Zapraszamy do obejrzenia filmu.